Covid-19

Výzvy k očkování i nabádání k respektování názoru druhých. K národu promluvili šéfové sněmovny a Senátu

Česko na jaře s koronavirem vyhrálo první bitvu, na podzim vláda zaspala, řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil. Důsledkem je pochybování o vládních opatřeních. Předseda sněmovny Radek Vondráček v novoročním projevu vyzval občany k očkování. Vyjádřil soustrast těm, jejichž bližní zemřeli v důsledku pandemie.

V projevu Vondráček také řekl, že epidemie přinesla novou štěpící linii ve společnosti a prohloubila její rozdělení. Zaráží ho, že boj s virem společnost nestmelil. Obává se, že blížící se volební kampaně přinesou spolu s epidemií další štěpení a vlnu nenávisti.

Hned v úvodu si předseda Sněmovny sejmul roušku. Mínil to jako nakročení do nového roku a jako vyjádření naděje, že se v novém roce podaří epidemii porazit. „Pokud bych měl nějak stručně charakterizovat loňský nelehký rok, použil bych slova, že nám ukázal, jací jsme. Jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás. Jsem si jist, že jsme ze sebe dali mnohem více toho lepšího,“ ujistil.

Značnou část svého projevu věnoval epidemii. „Covidová statistika jsou jen čísla. Za nimi jsou však konkrétní lidé, jejich životní příběhy, jejich jména, jejich tváře. Tváře lidí, kteří mohli žít, nebýt epidemie,“ poznamenal.

Vyzval proto občany, aby se nechali očkovat. „Všechny vás pak prosím, až budete mít možnost, dejte se očkovat. A do té doby se snažte chránit sebe i své okolí, jak jen to půjde. Nic nyní nemůže být teď důležitějšího než přežít. Vše ostatní jde napravit,“ apeloval.

Tím nejhorším, co covid kromě smrti přinesl, je podle třetího nejvyššího ústavního činitele hlubší rozdělení společnosti. „Epidemie otevřela novou štěpící linii. Ale zejména obnažila a zdůraznila ty staré, které už v našem národě dřímaly, nebo se projevovaly dříve,“ uvedl Vondráček.

Lidé si podle něj našli v epidemii záminku, jak zaútočit na ty, které beztak nemají rádi. „Někdo na vládu, někdo na opozici. Někdo na obyvatele metropole, někdo na regiony. Někdo na politiky, někdo na novináře. Někdo na konzervativce, někdo na liberály,“ dodal. Společnost je podle jeho slov rozhádanější a rozdělenější, než když vstupovala do roku 2020.

„Rozumím tomu, že když jsou lidé pod takovým velkým stresem, kdy mají obavy nejen z epidemie, ale i z budoucnosti, cítí potřebu nějak reagovat. Přesto, nebo spíše právě proto vás prosím: zkuste každý za sebe odolávat tomuto tlaku a nepřispívat k další nesnášenlivosti,“ vyzval občany předseda Sněmovny.

„Chtěl bych, aby tohle bylo do nového roku vnímáno jako základní vzkaz a poselství tohoto mého projevu: Více spolu mluvme a více si naslouchejme. I když spolu třeba nesouhlasíme,“ řekl předseda Sněmovny. Nabádal občany, aby nezůstávali uzavřeni ve svých sociálních bublinách.

„Já nejsem naivní a počítám s tím, že epidemie a nastávající volební kampaň přinesou další vlnu štěpení, vzájemného osočování a nenávisti, Ke střetu mezi vládou a opozicí se přidají rozbroje mezi těmi konzervativními a liberálními, mezi starými a mladými, mezi těmi, kteří chtějí společnost uchovat takovou, jaká je, a těmi, kteří ji chtějí v zájmu nějakého vyššího dobra od základu proměnit,“ prohlásil.

V projevu se zastal i malých a středních podnikatelů. „Oni jsou přitom, jak se říká, solí hospodářství. Pokud padnou oni, do potíží se dostane sociální systém a problémy se přelijí i do velkých firem,“ varoval. Vyzval občany, aby podporovali domácí firmy.

Podle Vystrčila by se lidé neměli nechat rozeštvat

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vybídl v novoročním projevu k solidaritě a spolupráci nejen v boji s koronavirem. Na jaře podle něj Česko první bitvu s virem vyhrálo a koupilo si tak čas, vláda ale na podzim zaspala. Důsledkem je pochybování o jejích krocích. Opatření by měla být koncepčnější a předvídatelnější, aby se důvěra v ně obnovila, řekl. Zároveň varoval, že není čas se za každou cenu trefovat do politických soupeřů. Češi by se podle Vystrčila neměli nechat rozeštvat a podléhat dezinformacím a populistům. Za cestu ke svobodě označil očkování. Řekl to v živě přenášeném novoročním projevu.

Vystrčil připomněl slova prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla, že si ho lidé nezvolili, aby jim lhal. Česká republika nemá podle předsedy Senátu za sebou „úplně dobrý rok“. Příchod koronaviru byl podle něj rychlý a překvapivý a vláda dokázala zpočátku správně zareagovat. Koupený čas ale Česko nedokázalo zúročit a vláda zaspala v podzimní bitvě. „Důsledek? Začali jsme o opatřeních vlády pochybovat, důvěra se začala vytrácet. Je třeba to s omluvou a pokorou jasně vyslovit,“ řekl.

Podotkl, že se vláda při svých krocích chovala tak, jak si lidé přáli. V těžkých chvílích se podle něj pozná, kdo není pouhý populista, ale skutečný politik, který je na sebe ochoten vzít odpovědnost i za cenu hrozící ztráty popularity. Vyzval vládu, aby se více soustředila na předvídatelnost svých kroků.

Zároveň poděkoval všem, kteří se na zvládání pandemie podílejí, vyjádřil lítost nad ztracenými životy a připomněl existenční či sociální problémy statisíců obyvatel.

Vystrčil zdůraznil, že není čas si dokazovat, kdo je lepší či pracovitější a je potřeba pochopit, že je ve společném zájmu být solidární, táhnout za jeden provaz nebo nestrefovat se za každou cenu do politického soupeře. „Pokud toto vše nepochopíme, potom bude naše schopnost se úspěšně se zákeřnou pandemií vypořádat významně oslabena,“ řekl. Je podle něj povinností nepřipustit, aby kvůli státním koronavirovým opatřením nebyly narušeny základní společenské vazby a vztahy. „Pokud by se tak totiž stalo, hrozí, že onemocní také naše duše. Hrozí, že následně můžeme přijít také o to nejcennější – o důvěru ve svobodu a v demokracii,“ řekl.

Češi jsou podle Vystrčila schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ. „I proto, prosím, nepropadejme malomyslnosti, podlézavosti, deziluzi nebo pasivitě, které jsou často přiživovány úmyslně šířenými dezinformacemi nebo pomluvami,“ poznamenal. Vyzval, aby se lidé nenechali rozeštvat, rozdělit a nerezignovali na tradiční pojetí parlamentní demokracie.

K překonání pandemie může podle Vystrčila přispět každý. „Stačí k tomu nosit roušku, dodržovat rozestupy a dodržovat další pravidla,“ řekl. Za cestu ke svobodě označil očkování. „Nezapomínejme, prosím, že i hloupost nebo nezodpovědnost mohou zabíjet,“ dodal.

Do nového roku popřál, aby všichni i kvůli koronoviru a kůrovci „konečně pochopili“, že příroda je oproti lidem mnohem mocnější a silnější a je v jejich bytostném zájmu ji respektovat a chránit.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Komentáře

Související články

Back to top button