Vznikne centrální orgán pro dozor nad chytrou karanténou

Vznikne centrální orgán pro dozor nad chytrou karanténou. České televizi to řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula před dnešním zasedáním Bezpečnostní rady státu. V projektu chytré karantény také podle Prymuly vzniknou další prvky s rovnoměrným zastoupením armády a ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluvili v neděli o možném převzetí chytré karantény armádou, dnes o tom bude jednat vláda.

Bude zřízen orgán, který to (chytrou karanténu) bude nějakým způsobem dozorovat z té nejvyšší úrovně, a pak na úrovni ministerstva zdravotnictví budou další prvky, ve kterých bude armáda zastoupena paritně v podstatě k ministerstvu zdravotnictví,” řekl televizi Prymula.

Možné převzetí projektu chytré karantény armádou v neděli zmínil premiér Babiš ve vyjádření na facebooku. “Armáda funguje perfektně a je otázka, jestli by znovu oni neměli to celé řídit,” uvedl předseda vlády. Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování. Podobně se vyjádřil v neděli v televizi Prima ministr vnitra Hamáček. Podle něj projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ale staví proti tomu, aby armáda převzala vedení chytré karantény. “Není možné, aby ten projekt jako takový celý převzala armáda, protože stále je nutné, aby tam byl epidemiologický pohled, aby tam byl odborný pohled ze strany resortu zdravotnictví,” řekl dnes České televizi. Podle Vojtěcha je však možná spolupráce s armádou na projektu.

Vojtěch: Není možné, aby armáda převzala celou chytrou karanténu

Není možné, aby armáda převzala celý projekt chytré karantény, řekl dnes České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pro chytrou karanténu je podle něho nutný odborný pohled strany ministerstva zdravotnictví. O možném převzetí projektu armádou mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), dnes o tom bude jednat vláda. Chytrá karanténa umožňuje zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, třeba za pomoci dat z mobilních telefonů. Armáda už projekt v minulosti vedla, než vedení v květnu převzalo ministerstvo zdravotnictví.

Podle Vojtěcha je možná spolupráce s armádou. “Spíše to bude o tom, že budeme hledat nějakou kooperaci, posílení ze strany armády,” doplnil.

“Není možné, aby ten projekt jako takový celý převzala armáda, protože stále je nutné, aby tam byl epidemiologický pohled, aby tam byl odborný pohled ze strany resortu zdravotnictví,” prohlásil Vojtěch.

Možné převzetí projektu armádou v neděli zmínil premiér Babiš ve vyjádření na facebooku. “Armáda funguje perfektně a je otázka, jestli by znovu oni neměli to celé řídit,” uvedl předseda vlády. Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování.

Ministr vnitra Hamáček uvedl, že projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. “Armáda to zvládala, a pokud se ukáže, že to ministerstvo zdravotnictví není schopné garantovat, vrátíme to armádě,” uvedl Hamáček v neděli v diskusním pořadu Partie televize Prima. Podmínkou ale podle ministra je, že Vojtěch bude muset “přiznat, že mu to nejde”, a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se zpětvzetím chytré karantény pod armádu bude souhlasit.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru