CestováníCovid-19KoronavirusKoronavirus v ČeskuOchranná opatřeníTestování

Zruší se olympijské hry v Tokiu? Japonsko nestíhá očkovat

Přestože tlak na zrušení olympiády v Tokiu roste, Mezinárodní olympijský výbor s jejím pořádáním dál počítá. Obavy panují také proto, že alespoň jednu dávku vakcíny zatím obdržely jen asi 2 % ze 126 milionů obyvatel Japonska.

V březnu 2020 byly Letní olympijské hry v Tokiu o rok odloženy poté, co sportovci a sportovní funkcionáři z celého světa zpochybnili smysluplnost jejich pořádání během pandemie.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) ale trvá na tom, že s pořádáním tokijských her naplno počítá, a to navzdory rostoucímu znepokojení japonské veřejnosti. Optimistické komentáře, které následovaly po středečním zasedání jeho výkonné rady, však zastínil protestující, který se vetřel na online tiskovou konferenci výboru.

„Ať jdou olympijské hry do háje. Nechceme olympijské hry. Žádné olympijské hry v Los Angeles. Žádné olympijské hry v Tokiu,“ uvedl podle webu The Guardian demonstrant, který je součástí hnutí NOlympics LA.

Řada vědců a lékařských úředníků je jednoznačně proti pořadání olympijských her v průběhu globální pandemie. Úvodník časopisu British Medical Journal zveřejněný minulý měsíc požadoval, aby byly olympijské plány „urychleně přehodnoceny“. „Udržování představy o Tokiu 2020 naživu pro domácí politické a ekonomické účely je v rozporu se závazkem Japonska ke globálnímu zdraví a bezpečnosti lidí,“ napsali autoři.

Mluvčí IOC Mark Adams naopak opakovaně zdůrazňuje, že olympijské hry, které mají začít za 78 dní, se navzdory řadě protestů z poslední doby uskuteční. Adams uvedl, že řada pokusných akcí v Japonsku proběhla bezpečně. Také trval na tom, že díky příručkám, které omezují, co mohou sportovci, média a podpůrný personál během olympiády dělat, bude olympiáda bezpečná.

„Za současného stavu věcí (…) postupujeme plnou parou vpřed vstříc olympiádě. Došlo k malému prodloužení nouzového stavu, nadále ale hry plánujeme v plné parádě – a tak to musí být. Všechno nám naznačuje, že hry mohou proběhnout a proběhnou,“ uvedl Adams.

„Nyní jsme do značné míry ve fázi realizace. Do zahájení her zbývá 78 dní a my se nyní plně soustředíme na tuto poslední realizační fázi, abychom zajistili vynikající hry, které skutečně spojí celý svět,“ dodal mluvčí IOC.

Japonsko zaznamenalo více než 600 000 případů nákazy koronavirem a více než 10 500 úmrtí spojených s touto nemocí, což je nejvíce ve východní Asii. Za sobotu země ohlásila více než 7 000 nově nakažených lidí – nejvíce od ledna. Obavy panují také vzhledem k tomu, že od začátku očkovací kampaně v polovině února obdržely alespoň jednu dávku vakcíny jen asi 2 % ze 126 milionů obyvatel Japonska.

Pokračování článku (Zdroj: SeznamZpravy.cz): Zruší se olympijské hry v Tokiu? Japonsko nestíhá očkovat

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Back to top button